Zeolit řadí odborníci k výjimečným minerálům a vzhledem k jeho nízké ceně se tím, co dokáže, a kde všude se uplatní, vyrovná drahým kovům. Můžete s ním filtrovat různorodé povrchy a látky – zbavovat ovzduší nežádoucích pachů a tekutinu čistit od cizorodých toxických chemikálií. Není tedy vůbec s podivem, jak o něj roste mezi lidmi zájem raketovým tempem.
Obrovskou výhodou je jeho elektromagnetický potenciál, není to totiž obyčejné „plastové filtrační sítko“, kde se nečistoty zachycují pouze mechanicky, ale uvnitř dochází k vzájemné výměně iontů. Ale pěkně popořadě:
Základní vlastností zeolitu je jeho propustnost, je to velmi pórovitá hmota s vysokou absorpční schopností. Uvnitř se nachází obrovské množství malých dutinek, a kdybychom plochu jejich povrchu rozložili vedle sebe a položili ji na zem, malá hrst kamínků by zabrala prostor o rozloze celého areálu Pražského hradu. Jistě si dokážete představit, s jakou silou dokáže jediná miska plná zeolitu pohltit nežádoucí toxiny z ovzduší nebo z vody.
Uvnitř se nachází ionty vápníku, hořčíku, sodíku a některých dalších prvků, které při kontaktu s amoniakem a jinými dusíkatými sloučeninami reagují, pohlcují je, a do vody naopak vytěsňují žádoucí minerály. Kromě dusičnanů a čpavku zbavují ovzduší a vodu těžkých kovů a patogenních mikroorganismů a této vlastnosti se využívá i při skladování potravin, eliminaci zápachu v domácnostech, a také v bazénové filtraci.
Bazénová filtrace
Filtrování bazénové vody je základní předpoklad úspěchu provozování veškerých bazénů a vířivek, ať už se nachází ve veřejných zařízeních, anebo v domácích skromnějších podmínkách. Většinou se využívá pro filtraci křemičitý písek, který uvnitř nádoby zachycuje nečistoty při průniku vody, a to pouze mechanicky. Vyměníte-li písek za zeolit, získáte navíc ještě „iontoměnič“, zbavíte snáze vodu čpavku a močoviny, která se při koupání uvolňuje z lidské pokožky, a zároveň ušetříte za chemické desinfekční přípravky.