Zvolíme si třeba jazyk nehledanější a to angličtinu. Hupnete na web, začnete se učit, jste rozjetí a najednou na vás vyskočí hláška, že za další lekci musíte zaplatit. A to nechcete. Ony to většinou nebývají částky zrovna malé, a i když si něco zaplatíte, nemůžete si být jisti, že po dalších dvou lekcích nebude chtít web další a další platby. Je to svým způsobem vydírání.
Na učení jazyků berte v potaz jen důvěryhodné weby, a to takové, která zaručují výuku až do konce zdarma. Většinou je poznáte tak, že je všude spousta reklam. Z toho totiž ten či onen web žije, a proto si může dovolit dát vám základy jazyků, či jiné znalosti.
Pokud vám není peněz líto a platit můžete, tak volte takovou školu, která vám napíše částku za celé učení, tedy například za základy angličtiny a cena. Ne za deset lekcí angličtiny zadarmo a pak cena.
Existují ověřené a osvědčené školy, jako Lingea a podobně, které mají pár jazyků zdarma. Pro základní orientaci v cizí řeči nebo to je dostačující, ale pokud se chcete vzdělávat dále a jít výše, to už si platit budete muset.
Zapamatujte si jednu věc. Cizí jazyk se naučíte jen tehdy, pokud sami budete chtít. Nikdo za vás nic neudělá. Pokud míníte věřit nesmyslům s učením ve spánku, nebo kupovat přístroje které do vás znalosti nalijí, nejprve navštivte lékaře psychologa. Ano, na webech mají spoustu pochvalných komentářů, tyto si ovšem firmy a školy píší samy.
Zde bych narazil na velkou výhodu placených kurzů. Vaše peníze vás nutí studovat, protože je vám jich líto nevyužít. Kurzy zadarmo snadno ukončíte nicneděláním.
Optimální je nechat si zaslat písemnou smlouvu, ale většinou se to nedělá. Takže prostě budete muset věřit, že vás nevyšplouchnou a nenechají v polovině „sedět“.
A ještě rada zadarmo nakonec, pokud se učíte cizí jazyk, začněte se v něm i soukromě vyjadřovat. Piště si v něm poznámky a třeba i nákup. Uvidíte, jak to pomůže.