Původem pochází ze Středomoří, benediktinští mnichové přinesli bylinu do střední Evropy a pěstovali ji ve svých klášterních zahradách. Poté byly zjištěny její léčivé efekty a dnes je díky antibakteriálním účinkům využívána jako přírodní antibiotikum. Důvodem jsou esenciální oleje thymol, geraniol, kafr, cineol atd., které jsou v bylině přítomny a mají následující účinky:
● uklidňující
● antibakteriální
● povzbuzující
● protizánětlivý
Tymián pomáhá s nachlazením, kašlem a posiluje imunitní systém
Díky svým mukolytickým a antispazmickým účinkům je tymiánový čaj velmi vhodný pro léčení respiračních onemocnění, jako jeonemocnění dýchacích cest. Obsahuje hořké látky a flavonoidy, posiluje imunitní systém a zabraňuje nachlazení.
● Aplikace jako kloktání: čaj může být také použit jako kloktační roztok pro zánět úst a hrdla. Po vychladnutí čaje kloktejte několikrát denně.
Tymián a jeho vliv na trávicí problémy
Léčivý účinek této byliny pomáhá nejen při respiračních potížích, ale také při potížích v zažívacím traktu nebo při menstruačních křečích.
Jak může pomoci při boji s kožními skvrnami a akné?
Bylina je díky svým protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem přírodní alternativou k různým pleťovým krémům.
Použití jako přísada do koupele: podrážděnou pokožku zklidní jako přísada do koupele. Jednoduše vaříme 100 gramů sušených listů s jedním litrem vody a necháme působit půl hodiny. Pak přidávejte do vany. Tato koupel nejen zmírňuje svědění, ale má také osvěžující účinek.