Jednou z nejpřitažlivějších rostlin je bezesporu krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri). Tento středně vysoký keř se rozzáří nádherou svých tmavě fialových plodů právě na podzim a v zimě. Abyste se této efektní podívané dočkali, poskytněte rostlině slunečné stanoviště s dostatkem vláhy a živin. Odmění se vám záplavou fialových peckoviček, které na větvích dlouho vydrží a lze je použít i k řezu. Keř nejlépe vynikne jako solitéra, ale lze ho sázet i do volnějších skupin. Při výběru dejte přednost samosprašné odrůdě Profusion. Nezapomínejte ani na udržovací řez rostliny, po odkvětu ji silně seřežte, neboť na slábnoucích starších větvích nevytvoří tolik plodů.
Větve svídy bílé (Cornus alba) odhalí svou krásu teprve na podzim po opadu listí, které přes léto zakrývalo jejich rumělkovou červeň. Pěstujte ji na výsluní, kde se větévky budou nejlépe vybarvovat. Keř snese sucho i znečistění, je tedy ideálním přírůstkem do městské zahrady. Nejkrásněji se zbarvuje odrůda Sibirica. V zimě vynikne její zářivě červená barva, zvláště na pozadí tmavě zelených tújí nebo stříhaných zimostrázů, zarámovaná do bílé pasparty čerstvě napadaného sněhu. Rostlina časem dřevnatí a její kůra na bázi hnědne, proto je nutné udržovat ji zpětným řezem tak, aby si na mladých větvích udržela sytě červené zbarvení.
Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) poskytne uprostřed zimy úchvatný pohled na spousty drobných žlutých kvítků, kterými se pokryjí jeho holé zelené větvičky. Je to nenáročný keř s měkkými vystoupavými větvemi, kterému se daří téměř na všech půdách, na slunci nebo v polostínu. Lze ho vyvazovat na treláž jako popínavou rostlinu nebo nechat jeho převislé větve kaskádovitě přepadat přes zídku. Jasmín vysaďte v blízkosti domu, nejlépe na místě chráněném před mrazivými větry, abyste se mohli těšit z bohatství světle žlutých květů co nejdéle. Na jaře po odkvětu vždy seřízněte část větví, abyste keř zmladili a podpořili vznik nových květních pupenů.