Jakmile přijde jaro, že to ideální čas započít s detoxikační kůrou, která nám může pomoci očistit organismu od škodlivin a toxinů. Úplně nejlepší je zaměřit se na bylinky a tradiční recepty, které vaše tělo pročistí bez zbytečného zatížení, a které jsou v této jarní sezóně dostupné. A jednou z jarních dostupných bylinek je právě medvědí česnek.
Léčivé účinky medvědího česneku
Účinnou látkou, kterou medvědí česnek obsahuje, je silice. Ta se nachází v celé rostlině, a která působí jako přírodní antibiotikum. Medvědí česnek je však našemu organismu prospěšný také celou řadou vitaminů, enzymů a minerálů, které mají blahodárné účinky. Může proto posloužit jako prostředek pro jarní očistnou kúru.
Kde medvědí česnek roste
Medvědí česnek můžeme najít v lužních a listnatých lesích, kde vyrůstá na stinných a vlhkých místech. Začíná růst již v dubnu, kvést jej ale lze vidět ještě v květnu a červnu. Tato rostlinka je asi třicet centimetrů vysoká a vytrvalá, která vyrůstá z cibulek. Medvědí česnek je charakteristický drobnými bílými květy na delší stopce a jasně zelenými, podlouhlými, širokými listy, které jsou podobné listům konvalinek. V lese medvědí česnek vytváří v době květu bujný koberec. Zároveň jej poznáme podle typické česnekové vůně.
Tinktura z medvědího česneku
Z medvědího česneku si můžeme připravit tinkturu, která je výborným léčebným prostředkem pro:
Ø nachlazení
Ø špatné trávení
Ø detoxikaci
Postup výroby tinktury:
1. Nasekáme listy medvědího česneku.
2. Vložíme do láhve a zalijeme je vodkou, slivovicí nebo jinou lihovinou.
3. Ponecháme láhev odstát po dobu dvou týdnů, nejlépe na slunci.
4. Nakonec uložíme v chladu.
Víno z medvědího česneku
1. Hrst listů medvědího česneku zalijeme čtvrt litrem kvalitního bílého vína.
2. Víno s medvědím česnekem krátce povaříme.
3. Necháme vychladnout a přidáme med podle chuti.