Tak jako dost těžko lze čistit porcelán drátěnkou, tak by se mělo dbát o správné „nářadí“ i u péče o chrup. Jenže to málokdo ví. I když v dnešní době informovanosti by se to dalo považovat jen za chabou výmluvu. Takže si zde můžete přečíst, o čem je to vlastně řeč.
Každé zuby jsou svým způsobem jiné. I když třeba vypadají stejně, není tomu tak. To vše vám vysvětlí váš dentista a také vám řekne jak a co přesně používat při ústní hygieně. Pokud to tedy neudělá za něj dentální hygienik.
Především vám sdělí, jaký použít zubní kartáček. Protože stejně jako zuby ani ony nejsou úplně stejné. Především jsou různé velikosti, všeobecně si jim říká dětské, střední a dospělé. Nejsou to správné názvy, ale prodavač ví, co po něm chcete. Dále jsou zde různé rukojeti, které nám dodávají pohodlí. Proto si vyzkoušejte jak vám která „sedí“. Jde o to, abyste na kartáček zbytečně nemuseli tlačit a tím zubům více uškodili, než prospěli. To by nebylo dobré.
Nu a poslední věc je ta nejdůležitější a tou věcí jsou štětiny. Některé jsou v rovině, jiné jsou „zubaté“ a další různé „sestřihy“. To je hodně podstatné, ale ještě více podstatná je jejich tvrdost.
Právě toto vám sdělí váš zubař. Ten nejlépe ví, v jakém stavu máte chrup a dásně. Kartáček na zuby je pak třeba vybírat přesně dle jeho pokynů a rad. Věřte tomu, že váš dentista ví, o čem mluví. A pokud se budete řídit jeho pokyny, bude vám čištění zubu skutečně ku prospěchu, nežli by tomu bylo bez dentistových rad.
Budete-li o svůj chrup pečovat pravidelně a dle pokynů, nemělo by se vám stát, že byste měli nějaké větší potíže. Výběr zubních kartáčků je opravdu obrovský a jistě si každý vybere ten, který potřebuje a který mu byl doporučen. I z tohoto důvodu se vám návštěva zubního lékaře vyplatí. Tak pokud nevíte, jaký kartáček máte použít, ihned se u svého dentisty objednejte.