Site Loader


Zajímáte se o fotovoltaiku a rádi byste ušetřili za elektrickou energii v domácnosti? Zajímá vás cena fotovoltaiky Joyce energie a přístup ke státním dotacím? Pak byste měli začít od základů a v první řadě zjistit, zda bude pro vás toto zařízení rentabilní a zajímavé.

Fotovoltaika v praxi – fotovoltaický boom začal v České republice již v roce 2008, kdy vláda zvýšila výkupní ceny elektřiny. Tehdy mnoho lidí tomuto trendu naprosto propadlo a panely na střechách byly v obcích a městech stále častěji k vidění.

fotovoltaika na zemi

Toto ovšem zároveň funguje jako dokonalá reklama, protože jakmile někoho vidíte s něčím, co vás zajímá, budete to chtít také – s tímto psychologickým fenoménem se potýkáme den co den – jdete po ulici, zahlédnete na někom zajímavé kalhoty a už je vidíte i na sobě a začnete se zajímat o to, kde takový výrobek opatřit. S fotovoltaikou je to úplně stejné – začnete zjišťovat podrobnosti, zda by také u vás toto zařízení mohlo fungovat a být v provozu.

fotovoltaika na střeše

Klíčová je spotřeba energie – každý zájemce o fotovoltaiku by měl vědět hned na počátku, zda má vůbec toto zařízení pro něj praktický význam. Kdo chce ušetřit na výrobě elektřiny, měl by mít zařízení, které ji také využije. Je zjevně logické, že domácnost jednočlenná nebo partnerská bez dětí, kde lidé tráví nejvíce času v zaměstnání, a doma využívají pouze běžné elektrické spotřebiče (chladničku, televizi, pračku, varnou konvici), a kde vodu ohřívá plynová karma a vytápění je centrální z městské kotelny, že na takovém místě nemá význam o fotovoltaice ani uvažovat. Ta se vyplácí u vyšších spotřeb zhruba od 2,5 MWh elektřiny za rok, tedy přibližně od sedmi kilowatthodin denně. Týká se to tedy hlavně rodinných domů s více obyvateli, které jsou například vytápěné elektrokotlem či tepelným čerpadlem, kde je v provozu ohřev vody pro bazén, a kde se využívá elektrický bojler a indukční varná deska.