Facebook je v dnešní době celosvětově známá a rozsáhlá sociální síť, díky které můžeme komunikovat mezi uživateli, sdílet si navzájem videa nebo fotky a udržovat online vztahy s přáteli, případně hrát online hry. Je jednou z největších společenských sítí na světě, která má více než 1,5 miliardy aktivních uživatelů, s překladem do více než 80 jazyků.
K čemu byl dříve určen?
K pojmenování sociální sítě „Facebookem“ motivovala zakladatele Marka Zuckerbergera tradice na amerických univerzitách, kde se rozdávají letáky Facebooks, které slouží k seznamování studentů mezi sebou. Původně byl facebook provozován pouze na Harvardské Univerzitě, vznikla zde dohoda mezi Markem Zuckerbergem a Edduardem Severinem o využití. Systém byl ze začátku omezen pouze pro studenty dané univerzity, pod doménou thefacebook.com.
Vše se vyvíjelo rychle, facebook měl takový úspěch, že se následně během 2 měsíců rozšířil na další americké univerzity a později byl otevřen pro všechny studenty s univerzitní emailovou adresou, postupem času se začaly přidávat další zahraniční univerzity. Mezi nimi nechyběly ani české vysoké školy, jako první se připojila Masarykova univerzita. Po školách se začaly od roku 2006 připojovat některé nadnárodní obchodní společnosti a následně od srpna 2006 se licence Facebooku upravila a od té doby začala vlna připojovaných uživatelů, s podmínkou minimálního věku 13. let.
Komplikace Facebooku
Facebook to na své cestě neměl vždy jednoduché, v roce 2009 byl po nepokojích na území Číny zakázán, ale zareagovali na daný problém tím, že vyvinuli software, který umožňuje vybrané lokality blokovat a mělo by to umožnit firmě z blokované oblasti využívat facebook. Facebook při své cestě za úspěchem nezahálel a v roce 2012 koupil svého konkurenta Instagram a v roce 2014 WhatsApp, současně se snažil i o Snapchat, ten se zlákat nenechal.
Vývoj Facebooku
Vývoj je Facebooku jeho silnou stránkou, adaptuje se na žádosti uživatelů, není to tak dlouho, kdy lidé měli problém smutný příspěvek „lajnknout“, nyní si můžete vybrat z několika možností jakou reakci na daný příspěvek dáte. Novinkou letošního roku je rozpoznání a automatické mazání nahlášených fotografií, zabrání to publikování fotografií, které byly již smazány a hlavní novinkou je rychlé odstraňování nevhodného obsahu.