Ať už ztráta práce hrozí delší dobu, nebo je to jako rána z nebe, v každém případě je to rána, která zasáhne většinu z nás drtivou silou. A o to hůř, pokud nemáme v záloze jiné místo. Co dělat, když se dostaneme do této situace?
1. Máte nárok na odstupné?
Odstupné dostanete, pokud vás propustili skrz nadbytečnost či skrz zánik firmy. Pokud jste u zaměstnavatele pracovali déle než dva roky, máte nárok na odstupné ve výši tří měsíčních platů. Pokud pouze rok, pak ve výši dvou měsíčních platů, případě časového úseku do jednoho roku se jedná o polovinu.
2. Jak se s tím vyrovnat?
Spousta lidí se vás bude ptát, co hodláte dělat, když jste přišli o práci. Budou vám do toho mluvit, vnucovat vám své názory a snažit se vám radit, i když to nebudete potřebovat. Vysvětlete jim, že hodláte hledat práci novou a že máte vlastní vizi nového místa. Prostě jim vysvětlete, že víte, co budete dělat. Čím více budete v klidu, tím spíše si najdete novou práci protože u pohovorů prostě musíte být v klidu.
3. Kdy na úřad práce?
Na úřad práce se musíte nahlásit nejpozději do tří dnů od ztráty zaměstnání. Vezměte si s sebou doklady a formuláře od zaměstnavatele, které vám vystavil. Nebojte se, úředníci na úřadu práce vás nesní, ale pokusí se vám poradit. Řeknou vám také, na co máte nárok.
4. Najdou vám na úřadu práci?
Nevěřte tomu, že vám někdo najde práci místo vás. Takhle to prostě nefunguje. Na úřadu práce mají sice nějaké nabídky, ale jsou to většinou práce, o které nikdo moc nestojí. Práci si hledejte aktivně od chvíle, kdy víte, že o práci přijdete. Vypracujte si pořádný životopis a začněte obcházet výběrová řízení a možná se dokonce vyhnete i návštěvě úřadu práce. Ideální totiž je přejít od jednoho zaměstnavatele k druhému. Každopádně věřte tomu, že nějakou práci určitě najdete, pokud máte zkušenosti v oboru, pak to budete mít ještě o kus jednodušší.