Prokrastinace je něco, s čím jste se již za svůj život někdy (možná dokonce opakovaně) setkali, akorát jste nejspíš neznali název této situace. Jedná se o tendenci odkládat své úkoly, práci a obecně jakékoli povinnosti, na pozdější dobu (někdy i na neurčito).
Možná si vybavíte situaci, kdy se díváte na svůj pracovní stůl zavalený týden (nebo i měsíc) starými poznámkami a seznamy kroků, které musíte splnit. Nepodnikli jste ještě ani jeden z nich a cítíte naprostý odpor k tomu, se do něčeho takového pouštět.
Nejhorší je vždy začít. Je dokázáno, že jakýkoli úkol nám již nepřijde tak nezvládnutelný ve chvíli, kdy na něm začneme pracovat. Když totiž začneme a můžeme si odškrtnout první krok, nezdá se nám ta cesta tak dlouhá – nebo jak komu, samozřejmě.
Nejlepší strategie (ač se to nezdá) je právě to, vytvořit si seznam kroků, které musíme splnit k dokončení onoho obtížného úkolu. Ale pozor, tyto kroky samozřejmě musíme sestavit tak, aby nás hned na začátku nevyděsili. Pokud máte problém splnit jeden větší krok v delším časovém intervalu, rozepište si jej např. na 5 menších úkolů, které vám budou připadat snadnější a zaberou kratší dobu. Budete mít pocit, že vaše aktivita nabrala přímo nevídaných obrátek.
Nevzdávejte to. I když na vás při každém výstupu čekají překážky v podobě různých nástrah, které jste neočekávaly, a které se vás snaží srazit zpět na start, rozhodně se nenechte zviklat. Čím více to bolí, tím více je potřeba zatnout zuby a jít proti větru, dešti, až na vrchol.
Představte si, co vás na konci všechno čeká. Motivujte se ke splnění úkolu nějakou příjemnou odměnou. Klidně si v rámci jednotlivých kroků udělejte tzn. odměnová okénka, a po každé náročné části si udělejte něčím radost. To vás příjemně navnadí k další práci. Práce by měla být i trochu zábava, hledejte tedy jakékoli doplňující činnosti nebo předměty, které vám tuto činnost udělají o něco hezčí. Nenechte se však příliš rozptylovat a promyslete, v jakém prostředí budete pracovat.