Máte-li nosič jízdních kol na tažné zařízení, máte možnost s vašimi bicykly vycestovat, kam se vám zachce, a omezeni můžete být pouze místními podmínkami, jako jsou zákazy vjezdu, různá opatření majitelů pozemků, rekonstrukce silnic atp. Naše země skýtá celou řadu možností, kam se na kolech vydat, a my bychom vám rádi dali tip na oblast tak trochu zapomenutou, ale velmi atraktivní s mnoha nádhernými vyhlídkami, prosluněnými stráněmi a sluncem ozářenými skalisky. Vydejte se s námi na Berounku.
Proč dát přednost výletu k Berounce
Značené cyklotrasy i neznačené cesty – podél Berounky se dá pohodlně jezdit na kole po silnicích druhé a třetí třídy, protože je tu minimální provoz. Jezdí sem vesměs lidé, co tu žijí natrvalo, nebo chataři, a ti hlavně v pátek a v neděli. A chcete-li tip na hezká místa, nepřehlédněte jez Podkrašovský mlýn, Třímany, hrad Krašov, Chlum, Zvíkovec, Skryje, Týřovice, Nezabudice, Zbečno a Račice.
Překvapí vás tu historické i technické památky – podél řeky můžete navštívit několik významných památek, např. ocelový obloukový most ve Skryjích, zříceniny hradů Libštejn, Týřov a Krašov, pamětní síň Oty Pavla v Branově a hrady Křivoklát a Karlštejn.
Oblast je řídce obydlená – v některých místech je dokonce velmi omezený signál mobilních operátorů, například mezi Rakolusky, Třímany a Hřešihlavy se vám možná nikdo vůbec nedovolá. Můžete tu prožít vzácné okamžiky, jaké prožívali běžně lidé v době, kdy žádné mobilní sítě neexistovaly.
Podél řeky se dá kempovat i mimo vyznačené kempy – Berounka je zvláštní tím, že se tu dá přespat i v místech, kde žádný kemp není. Samozřejmě musíte dbát zákazů vstupu, táboření a hlavně rozdělávání ohňů, ale na Berounce se to tak „nebere“, jako jinde, např. kdybyste totéž chtěli podniknout na Vltavě nebo na Lužnici, zřejmě byste byli brzy pokutováni.