V dnešní době není výjimkou, že se handicapovaní lidé mohou věnovat například hokeji, bojovým uměním, lyžování, střelbě z luku, šermu, fotbalu nebo dokonce plavání. Někteří z nich se účastní takzvané paralympiády, ve které se zástupcům České Republiky nedaří vůbec špatně. Pozitivní zprávou také je, že stát uvolňuje na sporty pro handicapované čím dál víc peněz, které jsou pro použití speciálních prostor a pomůcek jistě zapotřebí.
Jen samé pozitivní účinky
· Při sportování dochází ke zvýšené produkci mimo jiné hormonu štěstí, endorfinu, který má pozitivní vliv na psychiku.
· Sport je společenská aktivita. Handicapovaní se tak dostanou mezi lidi, se kterými mohou sdílet společné zkušenosti.
· V zápalu hry dochází ke zvýšení hladiny adrenalinu. Člověk tak získá potřebu překonávat sám sebe, čímž může opět získat smysl života.
· Pohyb aktivuje svaly, které mohou být v rámci fyzického handicapu nebo mentální retardace ochablé.
Terry Fox – Muž plný nadějí
Nejznámějším handicapovaným sportovcem je bezpochyby Terry Fox. Tento mladý Kanaďan je svojí odhodlaností, odvahou a vůlí příkladem pro všechny lidi, a to nejen handicapované. Nejenže se dokázal poprat se svým osudem, ale také využít svých schopností a pomoc tak potřebným.
Ještě ani nestihl dosáhnout plnoletosti a rakovina kostí mu vzala pravou nohu. Naštěstí už byly v 80. letech k dispozici protézy a tak mohl žít takřka normální život. To by ovšem nebyl Terry Fox. Navzdory problémům se srdcem a pesimistickým názorům okolí se rozhodl pro běh napříč Kanadou, kterým pomohl sponzorovat výzkum rakoviny. Uběhl 5373 kilometrů za 143 dní a vydělal tak půl miliardy, když se mu objevila další rakovina, tentokrát plic, která se rozšířila i do oblasti břišní dutiny. Předčasně tak skončil nejen Maraton naděje, ale i jeho život.
Na jeho počest se dodnes pořádá Běh Terryho Foxe, kterého se můžete zúčastnit i v České Republice!